Powódź wpływa bardzo niekorzystnie na grunty. Nadmierna ilość wody wypłukuje z gleb składniki pokarmowe oraz przyczynia się do obumarcia żyjących w niej mikroorganizmów. Uprawa roślin na terenach, które zostały dotknięte powodzią stanowi nie lada wyzwanie. Najważniejsze to odpowiednie zadbanie o kondycje gleb.
Proces regeneracji gleb z pomocą nawozów
Rekultywację gruntu po ustąpieniu powodzi powinno się rozpocząć od odpowiedniego nawożenia. Najlepszym wyborem będzie nawóz azotowy w ilości 30 kg N/ha. Ze względu na to, że nie znamy dokładnych danych odnośnie tego ile składników pokarmowych znajduje się w danym momencie w glebie, warto zlecić wykonanie analizy chemicznej oraz zmierzyć poziom ph. Pomoże nam to stwierdzić jaki nawóz wapniowy najlepiej dopasuje się do potrzeb gruntu. Zastosowanie go ma na celu dostarczyć glebie wapnia, odkazić ją i poprawić jej strukturę. Pozwala on również ograniczyć liczbę metali ciężkich, które znajdują się w roślinach.
Zabiegi i preparaty stosowane do rekultywacji ziemi
Gleba, aby uzyskała jak najlepszą kondycję, potrzebuje nie tylko nawozów, ale i specjalnych zabiegów. Powódź uszkadza stosunki powietrzno-wodne, dlatego aby je poprawić warto zastosować odpowiednie zabiegi mechaniczne, które będą osuszać oraz napowietrzać ziemię. Są to m.in. bronowanie czy kultywarotowanie. Rekultywacja gruntu to proces, który można wesprzeć również poprzez stosowanie preparatów, które w swoim składzie będą zawierały mikroorganizmy. Przyczyni się to do zwiększenia składników mineralnych, odbudowy kultur mikroorganizmów oraz wytwarzanie w glebach próchnicy a także odzysk ziemi.
Uprawa na gruntach po procesach regeneracji
Rekultywacja ziemi nie gwarantuje nam, że będziemy mogli uprawiać w glebach wszystkie rośliny. Gleby zalane wodą powodziową nawet po procesie regeneracji nakładają na użytkownika pewne ograniczenia. Na terenach tych należy sadzić rośliny, które charakteryzują się szybkim wzrostem i mają rozwinięty system korzeniowy. Przyczyniają się one do odwodnienia zalanych gruntów, gdyż dzięki głębokim korzeniom pobierają one dużą ilość wody z głębi ziemi. Polecane do obsadzenia owych gruntów są takie rośliny jak rzepak ozimy, groch polny, gorczyca biała czy wyka. Przed rozpoczęciem nowych upraw należy użyźniać glebę nawozami organicznymi.
Przygotowano na podstawie: http://www.hydrogeotechnika.pl/oferta/remediacja