Wychowanie i edukacja dzieci metodą Montessori cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jej podstawowe założenia to zachęcenie dziecka do samodzielności, poznawania otoczenia wszystkimi zmysłami i podążania za jego naturalną ciekawością świata. Dzięki zdobywaniu nowych umiejętności i znajdowaniu się w sytuacjach, gdzie dziecko musi samo rozwiązać jakiś problem, znacznie wzrasta jego pewność siebie i poczucie własnej wartości. Są to cechy bardzo przydatne w dorosłym życiu, pomagające odnieść sukces. Dzieci wychowywane taką metodą dużo łatwiej odnajdują swoje pasje i zainteresowania.
Przyjemne z pożytecznym
Świetną inicjatywą ze strony rodziców, chcących wychować dziecko w duchu Montessori, jest zachęcanie go do pomagania w codziennych czynnościach. Robimy obiad, a dziecko się nudzi? Czemu nie pogotować razem? Warto zaangażować je do prostych czynności, które oczywiście muszą być dostosowane do wieku dziecka, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Jeśli np. dziecko uczy się nazw warzyw i owoców, warto dać je mu do ręki, aby mogło zobaczyć, jak wyglądają w rzeczywistości, jak pachną, jakie są w dotyku, jak smakują. Takie doświadczenie będzie dużo bardziej wartościowe niż oglądanie tych produktów na obrazkach książeczek. Mniejszemu dziecku można zlecić np. obieranie mandarynek, a starszemu pozwolić na samodzielne krojenie warzyw lub owoców. Świetnym pomysłem jest wspólne ugniatanie ciasta. Taka czynność rozwija motorykę małą u dziecka. Można oderwać kawałek ciasta, specjalnie na cele zabawy i pozwolić na lepienie kuleczek, wężyków itd.
Zrobię wolniej, ale sam
Dużą rolę w praktyce Montessori odgrywa zachęcanie do samodzielności. Ubieranie się, mycie, sprzątanie zabawek, jedzenie. Każda z tych czynności, z pewnością zajmie mniej czasu, jeśli zrobi ją rodzic. Warto pamiętać o tym, że im wcześniej dziecko zacznie ćwiczyć jakąś umiejętność, tym prędzej nabierze precyzji w jej wykonaniu. Poświęcenie czasu na naukę we wczesnym wieku daje świetne efekty w późniejszym czasie. Poza tym nic nie napawa rodzica dumą bardziej niż samodzielne dziecko.
Przydatne akcesoria
Denerwujesz się, że dziecko wciąż powtarza tę samą czynność i nie chce zostawić w spokoju np. zamka błyskawicznego bluzy? Ono właśnie ćwiczy swoją motorykę i umiejętność odpowiedniego chwytania. Do takich ćwiczeń doskonale nadają się tablica manipulacyjna. Na rynku dostępna jest cała gama tablic umożliwiająca ćwiczenie ruchów przydatnych w późniejszym rozwoju. Przekręcanie kluczyka, naciskanie klamki, przesuwanie zasuwki, klikanie włącznika światła – to wszystko możemy zaoferować dziecku kupując tablice sensoryczne.
Współautorzy: https://dinoboards.pl/sklep