- Zadania i czynności robocze.
Kompozytor tworzy muzykę. Może tworzyć dwa rodzaje muzyki: poważną i rozrywkową. Odbiorcami muzyki poważnej są melomani. Koncerty są organizowane przez filharmonie, opery, festiwale, zespoły muzyczne- w tym kameralne, symfoniczne, wokalne itp., jak i soliści. Muzyki poważnej słucha dosyć wąska grupa ludzi. Możliwości zaistnienia w tej branży są bardzo trudne. Jest to dosyć zamknięte środowisko i jedynie ogromny talent i dobre kontakty są furtką do zaistnienia w tej branży. Wykonawców muzyki poważnej jest bardzo mało, zaledwie kilkadziesiąt osób w Polsce. Współczesna muzyka poważna jest rozwarstwiona stylistycznie na kilka nurtów, kompozytorzy muszą się w nich orientować, co wymaga doskonałego wykształcenia. Odbiorców muzyki rockowej jest bardzo dużo, obejmuje wiele warstw społecznych. Materiał muzyczny, warstwa estetyczna jest o wiele prostsza od muzyki poważnej. Jednak to nie oznacza, że taki rodzaj muzyki nie stanowi wyzwania dla kompozytora. Najczęściej kompozytorzy łączą gatunki muzyczne, przez co urozmaicają ścieżkę dźwiękową danego gatunku. Współcześnie się zauważa, że gatunki się mieszają. Taka muzyka cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród odbiorców. Łatwiej pozyskać publiczność na koncerty i jest bardziej upowszechniona. Kompozytorzy tworzą także muzykę: filmową, radiową, telewizyjną, reklamową itp. Tworzą muzykę w zależności od zamówienia i prośby. Aby skomponować muzykę trzeba mieć pomysł na utwór. Ponadto trzeba mieć przygotowanie muzyczne, aby dokonać zapisu nutowego utworu. Musi mieć pomysł na brzmienie, obsadę wykonawczą, konwencję, stylistykę, konstrukcję, formę. Następnie wykonawcy muszą się zapoznać i nauczyć utworu, a następnie ćwiczyć wykonywanie utworu.
Wzory dla kompozytora:
http://startcv.pl/wzor/cv-kompozytor
http://startcv.pl/wzor/list-motywacyjny-kompozytor
http://startcv.pl/wzor/podanie-o-prace-kompozytor
- Środowisko pracy.
Stanowisko pracy kompozytora najczęściej mieści się w jego mieszkaniu. Do jego wyposażenia należą instrumenty, przeważnie instrumenty klawiszowe(pianino, fortepian, syntezator), biblioteka, stos płyt, nut i książek, które mogą być inspiracją do napisania utworu. Większa liczba kompozytorów na napisania utworów używa ołówka czy pióra i zapisuje pomysły na papierze nutowym, za pomocą nut. Coraz częściej kompozytorzy posługują się komputerem, który też stał się już prawą ręką kompozytora. Jest na pewno większym ułatwieniem dla muzyków. Komputer łączy w sobie(odpowiednie oprogramowanie) funkcję maszyny do pisania nut i urządzenia wspomagającego sam proces komponowania, w połączeniu ze syntezatorem umożliwia wstępne odtworzenie utworu. Część pracy kompozytora polega na sprawdzaniu i korekcie pracy muzycznej. Ta praca odbywa się podczas prób z muzykami w studiach muzycznych, salach prób. Efekt pracy kompozytora i muzyków jest weryfikowany podczas koncertów w kościołach, salach koncertowych, studiach radiowych, telewizyjnych, domach kultury, a także w amfiteatrach halach sportowych, a nawet stadionach podczas ogromnych imprez. Jest to praca indywidualna, polegająca na tym, że kompozytor sam musi wpaść na pomysł. Jest to praca kreatywna. Zazwyczaj kompozytor realizuje zamówienia lub, na którego treść ma pewien wpływ. Kompozytor nie musi pisać muzyki rozrywkowej, użytkowej. Czas pracy kompozytora zależy od niego samego, więc może zajmować się tworzeniem dzieł wedle uznania. Koncerty przeważnie odbywają się popołudniem, wieczorami, a czasami w godzinach nocnych. Próby zaś odbywają się w ciągu dnia.
- Wymagania psychologiczne, wymagania zdrowotne i fizyczne, warunki podjęcia pracy w zawodzie.
Kompozytor musi posiadać słuch absolutny. Musi wychwycić najmniejszy nieczysty dźwięk, który zaburza całość utworu, repertuaru. Jest to niezwykle trudne zadanie, ponieważ pracuje z wieloosobowym zespołem muzyków. Ponadto musi się wykazać doskonałą pamięcią, ponieważ musi znać idealnie cały utwór, który musi być bezbłędnie odtworzony. Refleks i zachowanie zimnej krwi również jest obligatoryjnym elementem pracy. Różne wypadki dzieją się podczas koncertów. Kompozytor musi zapanować nad zespołem i poprowadzić go tak, by wykonał cały utwór do końca pewnie. Musi posiadać łatwość nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi, umiejętność przekonywania i klarownego formułowania myśli, tak aby zespół wiedział, czego oczekuje od nich ich kierownik. Muzycy są bardzo wrażliwymi osobami, a praca przełożony-pracownik może je demotywować. Dlatego kompozytor musi zadbać, by w zespole była dobra, przyjazna atmosfera. Taki rodzaj pracy może być na dłuższą metę bardzo stresujący, ponieważ kompozytor co chwilę zmienia środowisko pracy i ludzi, z którymi współpracuje. Często jest daleko od domu, a więc prowadzenie stabilnego życia rodzinnego jest bardzo trudne do wykonania. Ponadto, aby uzyskać jakiś godny stopień kariery, kompozytor musi się bezwiednie poświęcić swojej pracy. Kompozytor musi być odporny na stres i na presję czasu. Często musi szybko wykonać jakiś utwór.
- Możliwości awansu w hierarchii zawodowej, możliwości podjęcia pracy przez dorosłych, zawody pokrewne, polecana literatura.
Do podjęcia tej pracy bardzo ważne jest przygotowanie muzyczne. Studia wyższe najlepiej o profilu kompozytorskim jest niezbędny do wykonywania tego zawodu. Jednak praktyka pokazuje, że istnieją talenty muzyczne, które nie maja studiów muzycznych. Takim przykładem jest Jerzy Wasowski- inżynier, Edward Pałłasz- muzykolog. Jednak tylko rzetelne wykształcenie muzyczne i praktyka instrumentalna jest bardzo ważna, by wykonywać ten zawód. Nie ma stopni hierarchii organizacyjno- służbowej. Kompozytora nie ma szans awansu w hierarchii zawodowej, gdyż ona nie egzystuje. Jako awans można uznać wyższe zarobki i stanie się autorytetem w tej branży. Jednak taki stan rzadko się zdarza w tej branży. Są takie sytuacje, że do tej branży wchodzą ludzie, którzy wcześniej zajmowali się byli kimś innym z zawodu. Warunkiem do bycia kompozytorem jest talent, i twórczość muzyczna, która musi przekraczać poziom amatorski. Wtedy taki kompozytor ma szanse na sukces profesjonalny. Innymi zawodami pokrewnymi są dyrygent i artysta muzyk.
- Możliwości zatrudnienia oraz płace.
Według GUS-a liczba osób bezrobotnych zrejestrowanych w urzędach wynosiła 13 osób w roku 2002. Nie ma granic wiekowych, aby wykonywać ten zawód. Zdarza się, że osoby już w zaawansowanym wieku rozpoczynają karierę kompozytora, albo będą w bardzo młodym wieku.. Najważniejsze są kwalifikacje podczas zatrudniania pracownika. Ważne jest, by przyszły pracownik miał wykształcenie wyższe muzyczne, które zdobycie przez osoby starsze jest bardzo trudne, ale nie jest to nieosiągalne. Innymi zawodami pokrewnymi, w których może kompozytor znaleźć zatrudnienie to: dyrygent(ale do tego jest potrzebne wykształcenie specjalizacyjne), reżyser dźwięku, muzykolog, nauczyciel akademicki w akademii muzycznej oraz artysta muzyk. Wynagrodzenie dla kompozytorów mieszczą się w granicach średniej krajowej. Zdarza się tak, że jeśli kompozytor ma sporo zleceń może zarabiać więcej. Jest to branża, w której trzeba być naprawdę dobrym i profesjonalnym muzykiem znającym rynek muzyczny. Takie przygotowanie może być szansą na sukces.