/Fotoreporter

Fotoreporter

  1. Zadania i czynności robocze.

Podstawowym zadaniem fotoreportera jest przygotowanie materiału fotograficznego dl redakcji, z którą współpracuje. Dla wydawnictw periodycznych, prasowych lub codziennych. Przed rozpoczęciem pracy fotoreporter zapoznaje się ze zleconymi przez redakcję tematami zdjęć. Zdarza się, że sam przygotowuje tematy przyszłych prac. Następnie odbywa podróż, jedzie tam gdzie mógłby wykonać jak najlepsze ujęcia. Zbiera materiał, przesyła drogą satelitarną do redakcji, oddaje do laboratorium fotograficznego i ustala sposób wykonania odbitek. Zdarza się, że sam wywołuje filmy. Ocenia wykonane przez siebie zdjęcia i dokonuje selekcji. Do druku wybiera tylko jedno albo dwa zdjęcia. Wykonane zdjęcia opisuje i odkłada do archiwum. Może pracować w różnym medium: może to być gazeta, telewizja, radio, portal internetowy. Najistotniejszą różnicą jest tempo pracy i stopień wnikliwości w ujęciu tematu. Fotoreporter w gazecie musi błyskawicznie reagować na wszelkie wydarzenia, musi być obecny w każdym miejscu, w którym dzieje się coś istotnego, głośnego, ciekawego. Musi utrzymywać rozległe kontakty z różnymi środowiskami, musi mieć swoich informatorów. Praca na tym stanowisku wymaga określonych predyspozycji psychicznych. Kierownik powinien cechować się umiejętnościami interpersonalnymi, musi podtrzymywać dobre kontakty z ludźmi i nawiązywać nowe znajomości. Fotoreporter kolorowego magazynu, musi się orientować w nowych trendach, modzie, stylu życia, jaki jest obecnie preferowany. Fotoreporter bierze udział w wystawach, wydarzeniach kulturalnych. Oprócz tego bierze udział w konkursach fotograficznych, sam organizuje wystawy, nie tylko swoje, zajmuje się działalnością dydaktyczną- w szkołach, domach kultury, klubach itp. Narzędziem pracy fotoreportera jest profesjonalny sprzęt fotograficzny, który robi sprawne i szybkie zdjęcia, także w trudnych warunkach. Zadaniem fotoreportera jest odpowiednie konserwowanie sprzętu i utrzymanie go w dobrym stanie technicznym.

Pobierz wzory ze strony startcv.pl:

CV fotoreporter

List motywacyjny fotoreporter

Podanie o pracę fotoreporter

  1. Środowisko pracy.

Materialnym środowiskiem pracy jest redakcja wydawnictwa i tzw. teren. Redakcja to zazwyczaj budynek z kilkoma pokojami biurowymi z telefonami i biurkami, gdzie pracuje wiele osób w pośpiechu, by zdobyć właściwy materiał na czas. Dla tego zawodu jest charakterystyczna ruchliwość i zmienność miejsc. Taka jest specyfika tego zawodu, fotoreporter musi się pojawiać w różnych miejscach, musi być w centrum jakiś ważnych wydarzeń. Fotoreporter  musi być bardzo kontaktowy, przebywa bardzo dużo czasu z innymi ludźmi. Jest to zawód wykańczający pod względem psychofizycznym. Jest to życie w ciągłym biegu, na najwyższych obrotach. W tym zawodzie są bardzo ważne kontakty międzyludzkie. Jednak jego praca musi być samodzielna. Są redakcje, które są skomputeryzowane. Wtedy się digitalizuje zdjęcia i odtwarza na komputerach i przechowuje się je w bazie danych na dysku. Na sprzęcie komputerowym wybiera się odpowiednie zdjęcia.  Fotoreporter pracuje od początku do końca samodzielnie.  Jest to praca w intensywnym trybie. Fotoreporter musi być „na zawołanie”, musi być w centrum ważnych wydarzeń. Praca w redakcji trwa przeważnie od sześciu do ośmiu godzin dziennie, z możliwością wyjazdu w każdym momencie.  Fotoreporter ma nienormowany czas pracy.

  1. Wymagania psychologiczne, wymagania zdrowotne i fizyczne, warunki podjęcia pracy w zawodzie.

Pracownik często kontaktuje się z ludźmi- pracownikami firmy, którzy zajmują się tworzeniem i utrzymaniem wizerunku firmy. Fotoreporter jest narażony także na sytuacje stresowe. Musi być odporny na stres i na pochodne jego. Nie powinien być nerwowy. Cierpliwość i dokładność są cechami relewantnymi dla tego zawodu. Poczucie estetyki także wpływa korzystnie na wybór kandydata na to stanowisko. Praca fotoreportera nie należy do łatwych zwodów. Trzeba posiadać pewne wrodzone cechy, które pozwalają na wykonywanie tego zawodu. Trzeba mieć specjalne predyspozycje do pracy, których nie można się nauczyć. Kolejnymi bardzo użytecznymi cechami jest zmysł obserwacji. Musi mieć łatwość w wypowiadaniu się w mowie i ruchu, gdyż takimi metodami uczy zespół kompozycji. Następnymi cechami jest szybkość i pomysłowość w podejmowaniu decyzji, to tyczy się nie tylko metody pracy nad kompozycją. Musi się wykazywać doskonałą pamięcią, obiektywizmem oraz empatią. Inteligencja i wrodzona mądrość życiowa nadaje kunsztu i pozycji fotoreportera. Musi podejmować szybkie i trafne decyzje. Fotoreportera powinna cechować wyobraźnia, ciekawość do świata. Niezbędna jest umiejętność charakteryzacji, ogólna kultura osobista, łatwość wypowiadania się w mowie i piśmie, wiedza ogólna na temat literatury, sztuki i filmu. Ta praca jest zaliczana do ciężkich. Największe znaczenie ma sprawność fizyczna, która obliguje do wykonywania tego zawodu. Kolejnym wymogiem jest znajomość języka obcego najlepiej angielskiego i innego języka nowożytnego. Można, ale nie trzeba mieć wykształcenia dziennikarskiego. Najważniejsze jest doświadczenie i wrodzone predyspozycje.

 

  1. Możliwości awansu w hierarchii zawodowej, możliwości podjęcia pracy przez dorosłych, polecana literatura, zawody pokrewne.

Fotoreporterem może zostać osoba z wykształceniem średnim i wyższym, najlepiej o kierunku fototechnicznym. Najważniejszym elementem dla fotoreportera jest dorobek fotografii, doświadczenie w pracy wydawniczej, fotograficznej. Umiejętność wywoływania filmów i obróbka materiałów fotograficznych jest kolejnym atutem, w zdobyciu tej pracy. Do pracy przyjmuje się przeważnie osoby młode, wśród nich mężczyźni. Ze względu na ciągłą potrzebę wyjazdów służbowych, potrzebne jest prawo jazdy. Fotoreporter porusza się przede wszystkim samochodem; służbowym lub własnym. W pracy jest bardzo przydatna umiejętność języków obcych. Fotoreporter ma ograniczone możliwości awansu w hierarchii zawodowej. Nie ma formalnych stopni awansu dla zawodu fotoreporter. Pracując w redakcji, fotoreporter może awansować na kierownika zespołu, pod warunkiem, że taki zespół istnieje.

  1. Możliwości zatrudnienia oraz płace.

Fotoreporter ma parę możliwości zatrudnienia, jako fotografik, dziennikarz, reporter i fotograf. Przyjmuje się na to stanowisko osoby w różnym wieku. Najważniejszymi czynnikami, dzięki którym można dostać pracę jest doświadczenie i doskonałe kompetencje do wykonywania tego zawodu. Konkurencja na rynku jest ogromna, dlatego fotoreporterzy muszą ciągle się dokształcać i być najlepszymi w swoim fachu. W roku 2002 liczba osób bezrobotnych, zarejestrowanych w urzędach pracy wynosiła 13 osób. W drugim półroczu liczba ofert prac zgłoszonych do urzędów pracy w zawodzie fotoreporter wynosiła 2. Wynagrodzenie dla fotoreporterów i dziennikarzy według statystyk GUS-u  wynosi 4344 złotych.