- Zadania i czynności robocze.
Dziennikarz jest centrum informacji o świecie i lokalnej społeczności. Zbiera informacje o wydarzeniach i zjawiskach we współczesnym świecie. Udostępnia je opinii publicznej w formie krótkich notatek, postów, tekstów drukowanych na łamach gazet i czasopism. Także tworzy radio i telewizję, nie tylko prasę. Szuka wydarzeń, które mogą wzbudzić zainteresowanie różnych kręgów społeczeństwa. Podstawowym jego zadaniem jest udokumentowanie tych wydarzeń w sposób widoczny i czytelny. Ludzie mają chcieć to przeczytać. Charakter pracy jest zależny od materialnego środowiska pracy. Dziennikarz może pracować w różnym medium: może to być gazeta, telewizja, radio, portal internetowy. Najistotniejszą różnicą jest tempo pracy i stopień wnikliwości w ujęciu tematu. Dziennikarz w gazecie musi błyskawicznie reagować na wszelkie wydarzenia, musi być obecny w każdym miejscu, w którym dzieje się coś istotnego, głośnego, ciekawego. Musi utrzymywać rozległe kontakty z różnymi środowiskami, musi mieć swoich informatorów. Praca na tym stanowisku wymaga określonych predyspozycji psychicznych. Kierownik powinien cechować się umiejętnościami interpersonalnymi, musi podtrzymywać dobre kontakty z ludźmi i nawiązywać nowe znajomości. Dziennikarz kolorowego magazynu, musi się orientować w nowych trendach, modzie, stylu życia, jaki jest obecnie preferowany. Dziennikarze powinni słynąć z pięknego, ciekawego języka. Bardzo pomysłowo muszą podchodzić do zadawanych im tematów. Dziennikarz jest narażony także na sytuacje stresowe. Musi być odporny na stres i na pochodne jego. Nie powinien być nerwowy. Cierpliwość i dokładność są cechami relewantnymi dla tego zawodu. Poczucie estetyki także wpływa korzystnie na wybór kandydata na to stanowisko.
List motywacyjny dla dziennikarza
Podanie o pracę dla dziennikarza
- Środowisko pracy.
Materialnym środowiskiem pracy dla dziennikarza są pomieszczenia redakcji, studio radiowe czy telewizyjne. W tych miejscach dziennikarz wykonuje tylko część swojej pracy: pisanie tekstów, montaż, nagranie programu. Dla tego zawodu jest charakterystyczna ruchliwość i zmienność miejsc. Taka jest specyfika tego zawodu, dziennikarz musi się pojawiać w różnych miejscach, musi być w centrum jakiś ważnych wydarzeń. Dziennikarz musi być bardzo kontaktowy, przebywa bardzo dużo czasu z innymi ludźmi. Jest to zawód wykańczający pod względem psychofizycznym. Jest to życie w ciągłym biegu, na najwyższych obrotach. W tym zawodzie są bardzo ważne kontakty międzyludzkie. Jednak jego praca musi być samodzielna. Dziennikarz przygotowuje swoje teksty lub pisze koncepcję programów samodzielnie, ale musi być również gotów do wprowadzenia różnych zmian, skrótów, poprawek wniesionych przez redaktorów. Dziennikarze telewizyjni muszą znaleźć wspólny język z operatorem dźwiękowym, montażystą i innymi członkami ekipy realizatorskiej. Dziennikarz pracuje w różnym czasie i różnym rytmie. W gazetach codziennych są dyżury nocne, natomiast w miesięcznikach dziennikarz może się pojawić w redakcji tylko raz w tygodniu i pracować nad tekstami w domu. W tym zawodzi istnieje wyraźna hierarchia. Dziennikarz wyższego szczebla może ustalać zasady, przedmiot i tryb swojej pracy. W gazetach codziennych i tygodnikach największą niezależność maja publicyści i komentatorzy, oraz dziennikarz przygotowujący autorskie programy.
- Wymagania psychologiczne, wymagania zdrowotne i fizyczne, warunki podjęcia pracy w zawodzie.
Praca dziennikarza nie należy do łatwych zwodów. Trzeba posiadać pewne wrodzone cechy, które pozwalają na wykonywanie tego zawodu. Trzeba mieć specjalne predyspozycje do pracy, których nie można się nauczyć. Umiejętność tworzenia, komponowania tekstu, wyczucie tego co jest odpowiednie w danym momencie (czyli poczucie dobrego smaku) są tymi cechami. Kolejnymi bardzo użytecznymi cechami jest zmysł obserwacji. Musi mieć łatwość w wypowiadaniu się w mowie i ruchu, gdyż takimi metodami uczy zespół kompozycji. Następnymi cechami jest szybkość i pomysłowość w podejmowaniu decyzji, to tyczy się nie tylko metody pracy nad kompozycją. Musi się wykazywać doskonałą pamięcią, obiektywizmem oraz empatią. Inteligencja i wrodzona mądrość życiowa nadaje kunsztu i pozycji dziennikarza. Staje się wtedy swoistym autorytetem dla młodzieży oraz dla społeczeństwa. Musi podejmować szybkie i trafne decyzje. Dziennikarza powinna cechować wyobraźnia, ciekawość do świata. warunkiem minimalnym do pracy w tym zawodzie jest posiadanie wykształcenia wyższego. Jednak sam tytuł magistra nie wystarczy. Niezbędna jest umiejętność charakteryzacji, ogólna kultura osobista, łatwość wypowiadania się w mowie i piśmie, wiedza ogólna na temat literatury, sztuki i filmu. Ta praca jest zaliczana do ciężkich. Największe znaczenie ma sprawność fizyczna, która obliguje do wykonywania tego zawodu. Kolejnym wymogiem jest znajomość języka obcego najlepiej angielskiego i innego języka nowożytnego. Można, ale nie trzeba mieć wykształcenia dziennikarskiego. Najważniejsze jest doświadczenie i wrodzone predyspozycje.
- Możliwości awansu w hierarchii zawodowej, możliwości podjęcia pracy przez dorosłych, polecana literatura, zawody pokrewne.
Dziennikarstwo nie jest jedynie zawodem przeznaczonym dla osób, które są po studiach dziennikarskich. Dziennikarstwo to zawód dostępny dla każdego, kto wykazuje zdolności i opanuje warsztat pracy. W tym zawodzi są potrzebne osoby inteligentne i utalentowane, nawet z niższym wykształceniem(średnim lub wyższym). Najczęściej ceni się wyprofilowane studia. Ceni się dziennikarzy, którzy są fachowcami w swojej dziedzinie np. krytyk teatralny, polonista, ekonomista itp. Dla tego zawodu są charakterystyczne stopnie kariery. Można awansować w hierarchii zawodowej od dziennikarza stażysty, przez stanowiska dziennikarza lub reportera, publicysty, komentatora, kierownika działu do redaktora naczelnego. Najwyżej ceniona jest sława i wysokie zarobki, i prestiż nazwiska. Za awans można traktować zmianę pracy, w lepszej firmie, gazecie i zdań. Istnieją możliwości podjęcia pracy przez dorosłych w różnym wieku. osoby z większym stażem wiekowym są zdolne do pracy. Najważniejsze są predyspozycje i zdolności dziennikarskie.
- Możliwości zatrudnienie oraz płace.
Są różne możliwości zatrudnienia dla zawodu dziennikarza. Dziennikarz może się spełnić jako redaktor wydawniczy, redaktor programowy, literat, rzecznik prasowy, prezenter telewizyjny. Na koniec roku 2002 według statystyk GUS-u osoby w zawodzie dziennikarz zarejestrowanych w urzędzie pracy było 641. To bardzo wysoka liczba. W drugim półroczu liczba zgłoszonych ofert pracy wynosiło 175. Zauważa się, że jest mniejsze zapotrzebowanie na ten zawód niż liczba chętnych. Największe bezrobocie dotknęło województwa: lubelskie, mazowieckie, śląskie i wielkopolskie. Według badań GUS-u wynagrodzenie osób zatrudnionych na stanowiskach dziennikarskich wynosi około 4344 zł. Najwyższe wynagrodzenia dziennikarze mogli uzyskać w województwach: mazowieckim, opolskim, małopolskim i kujawsko-pomorskim.
Więcej wzorów na www.startcv.pl/wyszukiwarka