Polacy w ostatnich latach coraz częściej kupują samochody. Samochody te są coraz lepsze i coraz droższe. Jednak mimo wszystko ciągle kupujemy auta, które są używane i bardzo często sprowadzane zza granicy. Nasi rodacy najczęściej sprowadzają samochody od zachodnich sąsiadów – Niemców.
Czy zakupienie samochodu, który nie jest nowy w Niemczech i sprowadzenie go do kraju jest dobrym pomysłem? Przed zakupem i sprowadzeniem samochodu zza granicy warto wiedzieć o kilku istotnych sprawach. W poradniku podpowiemy na co zwracać uwagę, co jest ważne oraz jak nie dać się oszukać. Zakup samochodu używanego jest zawsze obarczony pewnym ryzykiem, dlatego warto przygotować się do niego jak najlepiej. Na rynku niemieckim działa mnóstwo skupów samochodów, trzeba wybrać jak najlepszy.
Samochód z Niemiec – znalezienie dobrej oferty
Zakup jakiegokolwiek produktu trzeba zacząć od poszukiwań. Podobnie jest w przypadku samochodu sprowadzanego spoza kraju. Na początku warto określić jaki samochód nas interesuje. Czy ma to być sedan, van, kombi? Czy auto ma być na benzynę, czy ma to być diesel? Niektórzy wolą samochody sportowe, inni auta o wyglądzie klasycznym. Priorytetem jest ustanowienie swoich oczekiwań co do przyszłego pojazdu. W ten sposób wybierzemy kilka modeli, które będą nam odpowiadały. Samochód z Niemiec najlepiej znaleźć za pośrednictwem internetu. Znajdziemy tam ogromną ilość ofert zarówno od ludzi prywatnych, jak i od komisów. Dobrej jakości serwisem, gdzie znajdziemy mnóstwo ofert jest np. Autoscount24.pl. Serwis działa również na iOS i Android. Poszukiwanie samochodu warto rozpocząć od określenia jego marki oraz modelu. W serwisie znajdziemy w wyszukiwarce odpowiednie pola do określenia marki, modelu, roku produkcji oraz inne, bardziej szczegółowe opcje. Przy każdej ofercie natrafimy na kontakt do sprzedawcy. Przy przeglądaniu ogłoszeń trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych spraw. Podstawą jest dobry opis oraz duża ilość dobrej jakości fotografii. Jeżeli sprzedawca nie pokazuje na zdjęciach całego samochodu, istnieje podejrzenie, że coś jest nie tak i warto szukać innych ogłoszeń. Warto wiedzieć, że w Niemczech ludzie zazwyczaj nie ukrywają wysokiego przebiegu samochodów, tak jak w Polsce. Dlatego możemy mieć pewność, że wpisany przebieg jest prawdziwy i naprawdę nie ma się co obawiać przebiegów rzędu 400000 km, gdyż to nie jest tak bardzo dużo.
Auto z komisu, czy od osoby prywatnej?
Skup samochodów jest prowadzony przez bardzo wielu ludzi. Większość z nich to porządni i uczciwi handlarze, jednak zawsze można trafić na niezbyt uczciwą osobę. Osoby prywatne raczej uważa się, że są bardziej uczciwe, jednak nie musi to też być reguła. Warto pamiętać, że dobrą okazję można złapać zarówno w komisie, jak i u prywatnego właściciela. Warto tutaj jednak wspomnieć i kilku różnicach. Zakup auta z komisu często jest łatwiejszy niż zakup u prywatnej osoby, gdyż łatwiej załatwić wszelkie konieczne formalności związane ze sprowadzeniem samochodu oraz z jego rejestracją w Polsce. Komis pomoże załatwić wszelkie formalności, jednak osoba prywatna jest w stanie udzielić więcej informacji na temat samochodu, który nas interesuje. Pamiętajmy, że zarówno w przypadku zakupu samochodu w komisie, jak i u osoby prywatnej warto podpisać dwujęzyczne umowy sprzedaży. Ważne jest uzyskanie tablic wywozowych. W tym celu trzeba udać się do niemieckiego urzędu komunikacji z kompletem dokumentów lub z właścicielem, który wyrejestruje auto, wtedy dostaniemy odpowiednie tablice, które pozwolą nam legalnie przywieźć samochód do Polski.
Ostatni krok – rejestracja auta w kraju Gdy już zakupiliśmy wymarzony samochód za granicą, sprowadziliśmy go do Polski, trzeba go zarejestrować. Trzeba koniecznie udać się do stacji kontroli pojazdów, gdzie dokonają przeglądu. Kolejny krok to tłumaczenie dokumentów niezbędnych do rejestracji auta w wydziale komunikacji. Potem należy opłacić akcyzę w urzędzie celnym. Kwotę opłaty określa urząd celny na podstawie pojemności silnika. Po dokonaniu tych czynności należy udać się do wydziału komunikacji z kompletem dokumentów w celu zarejestrowania auta. W tym samym dniu trzeba wykupić ubezpieczenie OC.
To już wszystko! Po tych wszystkich czynnościach i procedurach możemy cieszyć się możliwością jazdy naszym nowym samochodem po polskich drogach.