- Zadania i czynności robocze
Mianem artystów określa się szerokie grono twórców. Rzeźbiarze należą do tego szlachetnego grona, wybitnie uzdolnionych artystów. Rzeźbiarz wyraża swoją potrzebę tworzenia w figurach, dziełach przestrzennych. Głównym celem i zadaniem rzeźbiarza jest kształtowanie estetyki otoczenia przez rzeźbę oraz komponowanie przestrzeni i małej architektury wokół człowieka. Podstawowymi materiałami do pracy są modelina, glina oraz papier. Dzięki nim rzeźbiarz szkicuje lub projektuje miniaturę swojego dzieła. Przykładami prac artysty mogą być: nagrobki, posągi, popiersia, figury ogrodowe itp. Ponadto rzeźbiarz może korzystać z pomocy ludzi zajmujących się pokrewną dziedziną m.in. kamieniarz, snycerz czy modelarz. Jednak przeważnie artysta wykonuje samodzielnie, własnoręcznie swoje dzieła. Dzieło finalne może być wykonane z różnego rodzaju materiału: drewno, beton, gips, metal, masa ceramiczna, tworzywo sztuczne, laka, kość słoniowa, kamienie szlachetne, papier, tektura, styropian albo sznur. Do podstawowych zadań rzeźbiarza należą: zaprojektowanie modelu rzeźby, a następnie jest wykonanie w normalnych, przewidzianych kształtach. Zazwyczaj artysta konsultuje się ze zleceniodawcą w sprawie drobnych elementów, wymagających drobnej kosmetyki. W czasie tworzenia artysta musi połączyć kolejne części rzeźby czopami, wpustami, kotwami, nitami, lub klejem. Potem musi przygotować powierzchnię rzeźby, a następnie szlifuje, poleruje, cyzeluje, polichromuje lub nasyca odpowiednimi substancjami chemicznymi. zewnętrzną warstwę rzeźby. Finalnym etapem jest ustawienie, postawienie rzeźby w takim miejscy, w którym rzeźba wpisywałaby się w przestrzeń np. miejską. Nie można zapominać o prowadzenie barwnego i bogatego życia towarzyskiego, gdyż jest to koło napędowe w rozwoju kariery przyszłego artysty. Oprócz tego artysta powinien się przygotowywać do licznych konkursów dla artystów.
- Środowisko pracy
Praca rzeźbiarza przeważnie się odbywa w pracowniach rzeźbiarskich, artystycznych, bądź w osobistej, pracowni artysty. Jednak nie wszyscy artyści muszą mieć swoje pracownie. Pracują w różnych miejscach. Często rzeźby są pokaźnych rozmiarów i artyści muszą pracować na wolnym powietrzu albo w halach. Swoje dzieła wystawiają w galeriach sztuki, zazwyczaj nowoczesnej. Obecnie rzeźby zaczęły wpisywać się w przestrzeń miejską. Tak więc artyści-rzeźbiarze swoje dzieła muszą zaprojektować tak, by dostosowały się do warunków miejskich. Jeżeli rzeźbiarz zostanie wykładowcą na Akademii Sztuk Pięknych lub kierownikiem galerii, jego miejscem pracy jest szkoła, uczelnia, galeria, muzeum lub dom kultury. W tym zawodzie artysta jest narażony na wiele kontuzji, skaleczeń spowodowanych ostrymi narzędziami: dłuto, młotek, siekiera, strug, odłamki kamienia. Ponadto jest narażony na różne schorzenia związane z górnymi drogami oddechowymi- pylica płuc, alergie; podczas pracy przy rzeźbieniu w kamieniu. Praca rzeźbiarza ma charakter indywidualny. Jest twórcą. Powinien być kreatywny. Jednak często może się zwrócić o pomoc ludzi z podobnej branży np. kamieniarzy. W takiej sytuacji jego praca polega na współpracy. Artysta współpracuje także z zespołem przy przygotowaniu monumentalnych rzeźb. Wniosek z tego taki, że mimo odosobnienia, kontakty z innymi ludźmi są niezbędne.
- Wymagania psychologiczne, wymagania zdrowotne i fizyczne, warunki podjęcia pracy w zawodzie
Artysta rzeźbiarz jak każdy artysta jest człowiekiem indywidualnością. Jego cechą charakterystyczną jest zmysł obserwacji ludzkiego i życia oraz spostrzegawczość, co jest ważne przy tworzeniu rzeźb. Błyskotliwość, inteligencja, erudycja, oraz poczucie dobrego, wysmakowanego humoru także są potrzebne w tej pracy. Wrażliwość estetyczna powinna być wrodzoną umiejętnością dla rzeźbiarza. Umiejętność szybkiego syntetycznego myślenia pomaga w tworzeniu modeli, mikro projektów przyszłego dzieła. Artysta powinien mieć wszechstronne zainteresowania, a co za tym idzie ogromną wiedzę i inteligencję. Powinien mieć swobodę wypowiadania się w mowie, w piśmie, a przede wszystkim w przestrzennych figurach, rzeźbach. Zawód rzeźbiarza jest związany z wykonywaniem trudnej i ciężkiej pracy fizycznej. Jednak nie jest obligowany do bardzo dobrej sprawności fizycznej czy zdrowotnej. Podstawowym warunkiem do wykonywania tego zawodu jest wybitny talent. Oczywiście jedynie praca nad techniką jest najważniejsza. Talent jest ważny, ale realizacja i odpowiednie podejście do swoich zdolności mogą wróżyć sukces. Artysta powinien być kreatywny, być kopalnią pomysłów. Powinien nie tylko zwracać uwagę na samą rzeźbę, ale też na przestrzeń w jaką będzie się ona wpisywała, gdyż dopiero wtedy zostaje uzyskany esencjonalny efekt końcowy. Aby zostać rzeźbiarzem trzeba mieć ukończoną przynajmniej Wyższą szkołę Plastyczną. Dyplom ukończenia szkoły artystycznej daje prawo członkostwa w Związku Polskich Artystów Plastyków oraz daje zatrudnienie w oświacie i kulturze.
- Możliwości awansu w hierarchii zawodowej, możliwości podjęcia pracy przez dorosłych, zawody pokrewne, polecana literatura
Możliwości rozwoju kariery zawodowej w przypadku rzeźbiarza są podobne jak u wszystkich artystów. Wiadomo, że ich praca skupia się przede wszystkim na pracy indywidualnej. Jednak praca w dużym zespole już stawia pewne wyzwania artyście, przy tworzeniu dużych projektów. Jedyną formą awansu dla rzeźbiarza jest wzrost popularności jego twórczością i osobą. Ponadto wzrost cen jego dzieł także jest w pewnym sensie formą awansu. Osoby pracujące na uczelniach przechodzą przez pewną ścieżkę kariery od doktora do profesora. Jeśli artysta jest wybitnym artystą, może uzyskać tytuł profesora (zwyczajowy) na danej uczelni artystycznej. Ma wtedy niepisane miano mistrza. Prowadzi zajęcia jako gość- profesor. Zawód rzeźbiarza można rozpocząć w każdym wieku, niezależnie od wykształcenia i doświadczenia. Wykształcenie w tym kierunku na pewno ułatwia ścieżkę kariery. Jednak pracowitość i ogromny talent są obligatoryjnymi kryteriami określające ten zawód.
- Możliwości zatrudnienia oraz płace.
Pracując jako rzeźbiarz, trzeba liczyć się z tym, że zarobki w resorcie kultury są bardzo niskie. Państwo przeznacza niski procent budżetu na wspomaganie kultury. Wynagrodzenia zazwyczaj kształtują się poniżej średniej krajowej. Z roku na rok przybywa coraz więcej bezrobotnych artystów rzeźbiarzy. Zazwyczaj wymaga się przekwalifikowania się, by uzyskać pracę. Artyści obecnie rzeźbiarstwo traktują bardziej jako hobby albo dodatkową pracę. Istnieją możliwości zatrudnienia w szkołach, domach kultury, galeriach bądź samozatrudnienie. Ponadto artyści rzeźbiarze mogą znaleźć zatrudnienie w pokrewnych zawodach takich jak: konserwator dzieł sztuki, dekorator wnętrz, nauczyciel akademicki, kamieniarz. Na koniec roku 2002 w tym zawodzie zarejestrowano siedemdziesięciu bezrobotnych. Średnie wynagrodzenie dla artystów to około 3 tys. złotych(według GUS). Zazwyczaj artyści jeśli są wybitnie uzdolnieni znajdują bez problemu pracę.
CV: http://startcv.pl/wzor/cv-artysta-rzezbiarz
List motywacyjny: http://startcv.pl/wzor/list-motywacyjny-artysta-rzezbiarz
Podanie o pracę: http://startcv.pl/wzor/podanie-o-prace-artysta-rzezbiarz