- Zadania i czynności robocze.
Można się spotkać z inną nazwą tego zawodu: designer. Głównym zadaniem plastyka jest opracowanie nowych wzorów przedmiotów, które są powszechnie używane np. odzież, naczynia, żelazko, telefon, meble, obuwie oraz maszyny stosowane w przemyśle: koparka, obrabiarka. Opracowuje również wzory rzeczy, które są już w sprzedaży. Robi się to po to, by uatrakcyjnić przedmioty na rynku sprzedaży. Projektuje się także opakowania wyrobów spożywczych, środków czyszczących, aby swoim wyglądem konkurowały z innymi produktami na rynku. Projektanci muszę stworzyć estetyczny, oryginalny, zachęcający do kupna wzór. Musi się odznaczać ładna kolorystyką, kształt- zgodnie z panującą modą. Są określone etapy projektowania przedmiotów. Pierwszy etap dotyczy uzgodnienia danych wyjściowych do projektowania, a więc plastyk zbiera informacje na temat przyszłego przedmiotu, jego funkcji, do kogo ma być skierowany. Dzięki tym informacjom ma pewne dane, założenia projektowe. Drugi etap nazywany często etapem projektowym, dotyczy pierwszych zalążków projektowania przedmiotu. Plastyk rysuje szkice, obmyśla kolorystykę itd. Tworzy parę modeli jednego projektu, a potem wybiera ostateczną wersję. Następnie zostaje sporządzona dokumentacja. Projektant konsultuje swój ostateczny projekt z innymi plastykami i szefostwem. Model wykonuje za pomocą narzędzi domowych, klei , pistolety do malowania natryskowego. Jeśli projekt jest wykonywany w biurze zatrudniającym kreślarzy, grafików, majstrów i modelarzy, to każdy z nich wykonuje część pracy. Dzielą się pracą. Trzeci etap polega na przekazaniu opracowania zamawiającemu. Projektant nadzoruje projekt autorski i każdy inny projekt. Wprowadza niezbędne, kosmetyczne zmiany. Czuwa nad tym, by przedmiot był bardzo podobny, wręcz idealnym odzwierciedleniem jego projektu.
- Środowisko pracy.
Praca projektanta wzornictwa przemysłowego może się odbywać w różnych warunkach. Jest to zależne od miejsca. Projektant może mieć własną pracownię i pracować na zasadzie umowa- zlecenie. Może również pracować w biurze projektowym. Kolejną możliwością jest praca na uczelni na stanowisku wykładowcy. Ma do swojej dyspozycji ogromne stoły projektowe oraz komputery, na których jest wykonywana dokumentacja techniczna projektu. Prace modelarskie są prowadzone we wzorcowni przez modelarzy. Zazwyczaj jest to hala wyposażona w specjalistyczne sprzęty: tokarka, wiertarka, spawarka. Modele plastyk wykonuje ręcznie za pomocą gipsu, plasteliny, maty z włókna szklanego utwardzonej żywicą epoksydową. Projektant wzornictwa przemysłowego przeważnie pracuje w małych biurach, które są wyposażone w stoły do rysowania i komputer oraz wydzielone miejsce do prac, w których może się pobrudzić. Projektant bez względu czy pracuje sam czy w zespole, czy jest zatrudniony w zakładzie przemysłowym, musi stale współpracować z zamawiającymi projekty wyrobów producentami, przedstawicielami użytkowników itp. Projektant jest odpowiedzialny za wycenienie projektu, omawia sprawy finansowe, podpisuje umowy, konsultuje przebieg opracowania, wybiera ostateczna wersję projektu, ustala założenia projektowe(kiedy przedmiot zostanie wyprodukowany, jak będzie on wyglądał, dla kogo będzie przeznaczony).
Wzory CV dla projektanta mody:
http://startcv.pl/wzor/cv-projektant-mody
http://startcv.pl/wzor/list-motywacyjny-projektant-mody
http://startcv.pl/wzor/podanie-o-prace-projektant-mody
- Wymagania psychologiczne, wymagania zdrowotne, warunki podjęcia pracy w zawodzie.
Zawód projektanta wymaga wrażliwości estetycznej. Musi mieć zdolność łączenia kolorów, kształtów, wzorów, aby do siebie pasowały i żeby wpisywały się w całość. Ponadto musi się wykazywać ogromną kreatywnością, gdyż stwarza coś nowego. Nie powinien się wzorować na już stworzonych przedmiotach, może co najmniej się nimi inspirować. Ulepsza, usprawnia wyprodukowane już rzeczy, tak więc musi być przede wszystkim pomysłowy. Zdolności plastyczne(malowanie, rysownie, rzeźbienie, zdolności rzemieślnicze) także są bardzo potrzebne do pracy w tym zawodzie. Projektant powinien pracować samodzielnie. Podejmuje decyzje związane z wyborem najlepszej wersji projektu. Musi być zdecydowany i stanowczy. Jego kompetencje interpersonalne powinny być rozwinięte na bardzo wysokim poziomie, gdyż plastyk współpracuje nie tylko ze swoim zespołem, ale także z klientami. Podsumowując projektant wzornictwa przemysłowego musi umieć pracować indywidualnie i zespołowo. Konieczne są uzdolnienia techniczne. Plastyk musi wiedzieć jak, gdzie i dlaczego przedmiot jest tak zbudowany. Na jakiej zasadzie działają dane przedmioty. Ta praca wymaga stałego doszkalania się i zdobywania wiedzy. Powinien ciągle śledzić nowinki technologiczne, modowe, ekonomia, handel, zarządzanie. Do tego zawodu potrzebuje się osoby z dobrą sprawnością ruchową, gdyż taki projektant pracuje fizycznie i manualnie. Istnieje możliwość zatrudnienia niedosłyszących. Wymaga się także dobrego wzroku, nie można mieć żadnych wad typu daltonizm. Aby dostać pracę na tym stanowisku trzeba ukończyć studia na wydziale wzornictwa przemysłowego na wyższej uczelni plastycznej.
- Możliwość awansu w hierarchii zawodowej, możliwość podjęcia pracy przez dorosłych, zawody pokrewne, polecana literatura.
Projektant wzornictwa przemysłowego ma ograniczone możliwości awansu w hierarchii zawodowej, ponieważ nie ma ustalonego przepisami administracyjnymi awansu. Za awans można traktować wyróżnienie projektanta na jego stanowisku, wtedy podnosi się jego ranga w firmie, jak i w środowisku zawodowym oraz wśród odbiorców jego projektów. Dzięki temu jego usługi cieszą się coraz większym zainteresowaniem i uznaniem. Co za tym idzie może sobie ustalać wyższe stawki za wykonaną pracę. Inną drogą do osiągnięcia awansu w hierarchii zawodowej jest praca na uczelni, jako pracownik naukowy, wykładowca. Najczęściej projektanci znajdują pracę na uczelniach artystycznych albo technicznych typu politechnika. Samodzielnym pracownikiem naukowym można zostać po uzyskaniu tytułu doktora habilitowanego lub jego odpowiednika. Najwyższym awansem w tej hierarchii jest uzyskanie tytułu profesora zwyczajnego.
- Możliwości zatrudnienia oraz płace.
Ten zawód można zaliczyć do elitarnych, gdyż jest rzadko spotykany. Jest wykonywany przez niewielką grupę osób- około stu w całej Polsce. Jest to zawód bardzo potrzebny gospodarce, zwłaszcza obecnie w dobie epoki konsumpcjonizmu. Na rynku istnieje wiele produktów, które ze sobą konkurują, a więc im lepszy, ładniejszy produkt, tym lepiej się sprzedaje. Ważne jest efektowne opakowanie i kolorystyka. Mimo że jest to bardzo potrzebny zawód, bardzo trudno jest pracę na tym stanowisku. Chętnych jest więcej niż oferowanych miejsc pracy. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest to, że polskie firmy nie mają tak dużego kapitału na inwestowanie. Wolą jak najmniejszym kosztem wyprodukować przedmiot. Najczęściej oszczędzają na kosztach opracowania wzornictwa wyboru. Projektant może liczyć na pracę w sektorze przemysłowym lub prywatnym. Najkorzystniejszym wyjściem jest założenie własnego biura projektowego, wtedy można przyjmować zlecenia nawet z dziedziny projektowania plastycznego.