/Artysta grafik

Artysta grafik

  1. Zadania i czynności robocze.

Pod tą nazwą ukrywają się dwa bliskie sobie, ale różne zawody: grafik uprawiający grafikę użytkową i grafik uprawiający grafikę warsztatową. Warto zacząć od wyjaśnienia terminu grafika warsztatowa. Człowiek zajmujący się grafiką warsztatową skupia się przede wszystkim na twórczości artystycznej realizowanej w technikach powielanych na papierze: sucha igła, drzeworyt, miedzioryt, akwaforta, akwatinta, litografia, serigrafia i wiele innych. Obecnie grafiki są tworzone pojedynczo, przez co mają unikalny charakter, a odbitka powstaje jedynie w jednym egzemplarzu. Współcześnie wyróżnia się nową technikę w grafice przy użyciu drukarki laserowej podłączonej do komputera. Grafika warsztatowa jest także często nazywana grafiką artystyczną. Warto wspomnieć, że ma bogatą historię, gdyż taki rodzaj grafiki sięga czasów Rembrandt’a.  W Polsce wybitnymi przedstawicielami tej dziedziny sztuki są: Władysław Skoczylas, Edmund Bartłomiejczyk, Leszek Rózga, Władysław Winicki. Pod nazwą grafika projektowa można rozumieć twórczość w dziedzinie: ilustracji, projektowania okładek książek, albumów, gazet, magazynów, czasopism, plakatów, znaków graficznych, reklam, komunikacji wizualnej, czołówek filmowych, informacji internetowej, druków akcydensowych. Najnowszą techniką grafiki projektowej, jest grafika komputerowa, która jest bardzo szeroka dziedziną wiedzy. Grafika projektowa ma swoje korzenie w grafice warsztatowej. Swoje samodzielne poczynania i sukcesy zawdzięcza takim osobom jak: Józef Mroszczak, Leon Urbański, Henryk Tomaszewski, Józef Wilkoń. Znana jest polska szkoła plakatu i ilustracji. Celem pracy grafika jest stworzenie oryginalnego i niszowego dzieła artystycznego. Artysta jest w pełni odpowiedzialny za ideę swojego dzieła, a sygnując odbitkę własnoręcznym podpisem akceptuje dzieło jako oryginalne. Zdarza się często, że grafika jedynie ograniczają możliwości technologiczne, przez co jego prace mogą być nieco uboższe. Bardzo ważną rolę odgrywa ekonomia. Artysta powinien pogodzić pomysł, z technologię z przewidzianym budżetem projektu.

  1. Środowisko pracy.

Materialnym środowiskiem pracy dla grafika jest jego pracownia, studio grafiki, agencja reklamowa, wydawnictwo itp. W biuro czy pracownia jest najważniejszym miejscem dla grafika, gdyż tam powstają pomysły na jego prace, tam się zaczyna praca koncepcyjna, proces tworzenia. Realizacja projektów graficznych odbywa się w drukarniach, warsztatach poligraficznych, studiach, komputerowych. W takiej sytuacji artysta grafik powinien być w stałym kontakcie z instytucją realizującą jego projekty. Graficy często posiadają własne urządzenia, dzięki którym mogą wydrukować grafiki np. prasy graficzne, litograficzne, serigraficzne czy coraz bardziej popularne drukarki laserowe. Artysta grafik pracuje sam w swojej pracowni. Jego praca wymaga skupienia i koncentracji na danym projekcie. Jednak ten zawód jest nastawiony na współpracę z innymi ludźmi. Grafik pracuje z przedstawicielami innych zawodów, negocjuje koszty, szuka kompromisu. Warto jednak zapamiętać, że ta praca ma charakter indywidualny. Czas pracy jest nienormowany. Taki rodzaj pracy wymaga dbałości o najmniejsze szczegóły i walorów artystycznych. Pośpiech jest niewskazany dla grafików, gdyż wtedy ich praca ma charakter masowy, komercyjny, a nie artystyczny, twórczy. Praca grafika jest czasochłonna, niemniej jednak organizacja czasu dla grafika jest bardzo ważna, bywa czasem decydująca dla powstania dzieła sztuki.

  1. Wymagania psychologiczne, wymagania zdrowotne i fizyczne, warunki podjęcia pracy w zawodzie.

Artysta grafik jak każdy artysta jest człowiekiem indywidualnością. Jego cechą charakterystyczną jest zmysł obserwacji ludzkiego i życia oraz spostrzegawczość, co jest ważne przy tworzeniu karykatur. Błyskotliwość, inteligencja, erudycja, oraz poczucie dobrego, wysmakowanego humoru także są potrzebne w tej pracy. Wrażliwość estetyczna powinna być wrodzoną umiejętnością dla grafika, artysty. Umiejętność szybkiego syntetycznego myślenia pomaga w tworzeniu piktogramów graficznych lub umiejętność rysunkowego notowania pomaga przy tworzeniu nimi rysunkowych reportaży np. z Sali sądowej. Artysta powinien mieć wszechstronne zainteresowania, a co za tym idzie ogromną wiedzę i inteligencję. Powinien mieć swobodę wypowiadania się w mowie, w piśmie, a przede wszystkim w rysunku. Ważną cechą jest umiejętność dobrego argumentowania swoich racji i predyspozycje perswazyjne, w celu przekonania współpracowników do realizacji i otrzymania dużej kwoty pieniędzy na swoje projekty. Zawód grafika jest związany z wykonywaniem lekkiej pracy fizycznej. Jednak nie jest obligowany do bardzo dobrej sprawności fizycznej czy zdrowotnej. Na pewno rzeczą relewantna dla grafika jest narząd wzroku i sprawność manualna. Nie jest wskazane , by grafik cierpiał na schorzenie: daltonizm. Podstawowym warunkiem do wykonywania tego zawodu jest wybitny talent. Oczywiście jedynie praca nad techniką graficzną jest najważniejsza. Talent jest ważny, ale realizacja i odpowiednie podejście do swoich zdolności mogą wróżyć sukces.

  1. Możliwość awansu w hierarchii zawodowej, możliwość podjęcia pracy przez dorosłych, zawody pokrewne.

Jedyną możliwością awansu w tym zawodzie są sukcesy artystyczne w konkursach krajowych i na arenie międzynarodowej. Udział w biennale oraz w wystawach zbiorowych czy autorskich na całym świecie, są także ogromnym wyróżnieniem dla artysty grafika. Ponadto jako za awans można uznać podwyższenie poziomu życia artysty i inwestowanie i korzystanie z nowych technologii graficznych. Artysta grafik o wyrobionym i znanym nazwisku może pracować do późnej starości. Współcześnie nowoczesne technologie, komputeryzacja bardzo utrudniła i obniżyła rolę grafików w świecie artystycznym. Wchodzące na rynek duże agencje reklamowe, wydawnictwa z krajów zachodnich, zatrudniają młodych ludzi często studentów. Dla grafików starszych wiekiem praca w zawodzie często jest nie możliwa. Wybitni graficy tego nie odczuwają, gdyż ich praca jest sowicie nagradzana nie tylko w honorariach, ale i w uznaniu społeczeństwa.

  1. Możliwości zatrudnienia oraz płace.

Artysta grafik może znaleźć zatrudnienie w wielu miejscach, jest to zależne od człowieka  i os stopnia zaadaptowania się w nowe środowisko pracy. Grafik znajdzie pracę w agencjach reklamowych, wydawnictwach, może sam się zatrudnić i przyjmować zlecenia, w gazetach, drukarniach, w dużych przedsiębiorstwach prywatnych czy państwowych. Może tworzyć na własny rachunek. Projekty graficzne mogą być traktowane jako praca dorywcza. Młody, zdolny grafik nie powinien mieć problemu ze znalezieniem pracy na rynku pracy, gdyż firmy, korporacje chętnie kompletują młody, mobilny zespół pracowników. Kłopot ze znalezieniem pracy mogą mieć starsi wiekiem graficy. Artysta grafik o wyrobionym i znanym nazwisku może pracować do późnej starości. Najlepiej znaleźć pracę w większych aglomeracjach. W Polsce takim ośrodkiem, dobrym miejscem dla grafików są: Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań.

Zapoznaj się z gotowymi wzorami dla Artysty Grafika:
http://startcv.pl/wzor/cv-artysta-grafik
http://startcv.pl/wzor/list-motywacyjny-artysta-grafik
http://startcv.pl/wzor/podanie-o-prace-artysta-grafik