/Artysta fotografik

Artysta fotografik

  1. Zadania i czynności robocze.

Wyróżnia się dwa pokrewne zawody artysta fotografik i fotograf- dokumentalista. Teoretycznie są to dwa różne zawody. Jednak one się wzajemnie przenikają i dopełniają. Można się spotkać inną nazwą zawodu dla artysty fotografika: fotograf albo już wyżej wspomniany fotografik- dokumentalista. Celem fotografii jest utrwalenie w jednej chwili danego obrazu i zjawisk, lub obrazów aranżowanych przez artystę. Główną motywacją artysty jest przekazanie własnej wizji artystycznej określonego obrazu, a więc przedstawienie go takim, jakim widzi go tylko artysta. Charakterystyczną czynnością jest robienie zdjęć, fotografowanie. Z ogromnej ilości zdjęć fotograf wybiera parę bardzo dobrych ujęć, zdjęć. Takie zdjęcia są nazywane mianem sztuki. Fotograf jak każdy artysta, wykorzystuje wiele nowinek i zabiegów technicznych, aby lepiej uchwycić swoje dzieło. Może wykorzystywać obróbkę chemiczną albo komputerową. Ponadto artysta ma do wyboru wiele rodzajów aparatów fotograficznych. Wybór aparatu jest uzależniony jaką techniką się posługuje artysta. Czy jest to metoda tradycyjna, czy bardziej nowoczesna. Praca fotografa jest zazwyczaj pracą indywidualną i samodzielną. Jednak wymaga częstych kontaktów z innymi ludźmi. Artysta współpracuje z aktorami ze zwykłymi ludźmi, a także z ekipą, która pomaga mu przygotować wymyślone przez niego obrazy/aranżacje. Artysta fotografik zazwyczaj tworzy swoje fotografie nie na cele komercyjne. Fotografia jest dziedziną, która od jakiegoś czasu przeżywa swój istny renesans, gdyż coraz więcej ludzi zainteresowało się tą trudną sztuką. Poza tym w galeriach sztuki można coraz częściej spotkać wystawy fotografii.

http://startcv.pl/wzor/cv-artysta-fotografik

  1. Środowisko pracy.

Za materialne środowisko pracy dla fotografa można uznać studio(kiedyś atelier), gdzie istnieją optymalne i komfortowe warunki do wykonywania pracy fotografa, plener, w miejscu, gdzie znajduje się obiekt fotografowany. Nie zawsze jest to miejsce bezpieczne i spokojne. Często fotograf naraża swoje zdrowie i życie, by zrobić upragnione zdjęcie. Czasem jest to taśma produkcyjna w fabryce, skalista góra, klif, helikopter, samolot. Często są to sytuacje ekstremalne, niebezpieczne, kiedy fotograf jest korespondentem wojennym. Mnogość sytuacji, w jakich może i się znaleźć fotograf jest niezliczona. Jest to trudna praca, gdyż wymaga dobrej sprawności fizycznej, odwagi, pomysłu, inteligencji. Kiedy fotograf chce zrobić zdjęcie w jaskini, musi się ubrać jak zawodowy grotołaz, wziąć sprzęt wspinaczkowy, a oprócz tego sprzęt fotograficzny. Taki bagaż często waży co najmniej 10 kg. Fotograf musi dojść do miejsca, fotografować. Zjawiskiem dosyć powszechnym jest praca w tzw. tandemach- zespołach dwu osobowych. Aby zostać fotografem trzeba nauczyć się dokładności i precyzji. Jest to bardzo ważne w tym zawodzie, ponieważ fotografia odznacza się dbałością o szczegóły. Fotograf ma ciągły kontakt z drugim człowiekiem, czy to w zespole, czy z osobami, które pozują do zdjęcia. Takimi osobami są zazwyczaj modelki, aktorzy, politycy, osoby znane i lubiane. Artysta robi fotografie na konkursy czy na wystawy. Charakterystyczną cechą tego zawodu jest nienormowany tryb, czas pracy. Prawdziwe osiągnięcia mają ci, którzy pracują około ośmiu godzin dziennie. Zawód ten wymaga skrupulatności, zorganizowania, determinacji i wytrwałości, a najważniejsze to pasji. Ważna jest także dyspozycyjność.

http://startcv.pl/wzor/list-motywacyjny-artysta-fotografik

  1. Wymagania psychologiczne, wymagania zdrowotne i fizyczne, warunki podjęcia pracy w zawodzie.

Artysta fotografik jak każdy artysta jest człowiekiem indywidualnością. Jego cechą charakterystyczną jest zmysł obserwacji ludzkiego i życia oraz spostrzegawczość, co jest ważne przy tworzeniu fotografii. Błyskotliwość, inteligencja, erudycja, oraz poczucie dobrego, wysmakowanego humoru także są potrzebne w tej pracy. Wrażliwość estetyczna powinna być wrodzoną umiejętnością dla rzeźbiarza. Umiejętność szybkiego syntetycznego myślenia pomaga w tworzeniu modeli, mikro projektów przyszłego dzieła. Artysta powinien mieć wszechstronne zainteresowania, a co za tym idzie ogromną wiedzę i inteligencję. Powinien mieć swobodę wypowiadania się w mowie, w piśmie.  Zawód fotografa-artysty jest związany z wykonywaniem trudnej i ciężkiej pracy fizycznej. Jednak nie jest obligowany do bardzo dobrej sprawności fizycznej czy zdrowotnej. Podstawowym warunkiem do wykonywania tego zawodu jest wybitny talent. Oczywiście jedynie praca nad techniką jest najważniejsza. Talent jest ważny, ale realizacja i odpowiednie podejście do swoich zdolności mogą wróżyć sukces. Artysta powinien być kreatywny, być kopalnią pomysłów.  Praca w tym zawodzie wymaga dobrej sprawności fizycznej. Jest to zawód męski. Potrzeba mieć dobre zdrowie. Nie oznacza to, że fotografikami nie mogą być filigranowe kobiety. Trzeba mieć dobry wzrok i dbać o wzrok, gdyż ma się często do czynienia z toksycznymi odczynnikami chemicznymi.

http://startcv.pl/wzor/podanie-o-prace-artysta-fotografik

  1. Możliwości awansu w hierarchii zawodowej, możliwość podjęcia pracy przez dorosłych, zawody pokrewne, polecana literatura.

Możliwości rozwoju kariery zawodowej w przypadku rzeźbiarza są podobne jak u wszystkich artystów. Wiadomo, że ich praca skupia się przede wszystkim na pracy indywidualnej. Jednak praca w dużym zespole już stawia pewne wyzwania artyście, przy tworzeniu dużych projektów. Jedyną formą awansu dla artysty fotografika jest wzrost popularności jego twórczością i osobą. Ponadto wzrost cen jego dzieł także jest w pewnym sensie formą awansu. Zawód fotografika można rozpocząć w każdym wieku, niezależnie od wykształcenia i doświadczenia. Wykształcenie w tym kierunku na pewno ułatwia ścieżkę kariery. Jednak pracowitość i ogromny talent są obligatoryjnymi kryteriami określające ten zawód.  Można zdobyć sławę w bardzo młodym wieku, albo wcale. Wszystko zależy od talentu, „siły przebicia” i mecenasów, którzy opiekują się artystami. W gronie artystów fotografików można znaleźć osoby trudniące się innymi zawodami: bibliotekarzy, architektów, nauczycieli, inżynierów, lekarzy itd.

  1. Możliwości zatrudnienia oraz płace.

Artysta fotografik to wolny zawód, więc wymagają samozatrudnienia. Ten zawód jest także określany jako freelancer. Pracodawcami dla fotografika mogą być redakcje, agencje reklamowe, wszystkie gałęzie przemysłu i życia. We wszystkich większych fabrykach znajdują zatrudnienie fotograficy. Mogą być także zatrudnieni w szpitalach, galeriach sztuki, placówkach badawczych, muzeach, zakładach fotograficznych. Jest to zawód rzadko spotykany, a więc jest to zawód elitarny. Jest często traktowany jako hobby, albo praca dorywcza. W całym kraju znajdzie się praca dla bardzo dobrych fotografików. Zawód obecnie jest coraz częściej wybierany wśród młodych osób. Jednak nie są oni świadomi, że jest to trudna i ciężka praca, w której nie ma możliwości dostania normowanych godzin pracy. Praca wymaga dyspozycyjności od pracownika. Zarobki kształtują się w granicach od 800 złotych do 20 000 złotych. Są bardzo zróżnicowane, bardzo trudno obliczyć średnią.